Aktuality

Petr Popelka | Foto: archiv MFO

Moravská filharmonie uvádí Klasiku plnou žertů online

Moravská filharmonie Olomouc připravila pro své posluchače další online koncert, tentokrát s podtitulem Klasika plná žertů. Koncert bude k vidění zdarma na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie, ve čtvrtek 14. ledna od 19 hodin. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii.

Olomoučané mohou opět nominovat významné osobnosti | Foto: Jan Andreáš

Olomoučané mohou opět nominovat významné osobnosti

Statutární město Olomouc vyhlašuje 24. ročník ocenění významných osobností města a 12. ročník udělování Ceny za počin roku. Klíčovou roli ve výběru oceněných má jako vždy veřejnost.

Tři králové popřáli šťastný nový rok na dálku | Foto: Blanka Martinovská

Tři králové popřáli šťastný nový rok na dálku. Jednu tradici ale nevynechali, navštívili arcibiskupa Jana Graubnera

Před olomouckou katedrálou sv. Václava přáli letos Tři králové všem lidem dobré vůle šťastný nový rok na dálku. Tradiční sbírka se totiž koná historicky poprvé online a lidé proto skupinky koledníků letos u svých dveří nepřivítají. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a celostátně přijatým opatřením rozhodlo vedení Charity Česká republika, že kolednické skupinky do ulic nevyrazí.

Tři králové popřejí šťastný nový rok na dálku před katedrálou | Zdroj: Youtube

Tři králové popřejí šťastný nový rok na dálku před katedrálou

Koledníci s korunkou na hlavě patří již tradičně k novoročním událostem, které jsou vyvrcholením Vánoc. Ještě nedávno bylo nepředstavitelné, že by malí koledníci osobně nezazpívali svým věrným posluchačům známou melodii koledy a nenapsali svěcenou křídou na dveře K+M+B. Letos však Tříkrálová koleda proběhne na dálku.

Vycházejí lednové Olomoucké listy

V těchto dnech dostávají Olomoučané do schránky první vydání časopisu Olomoucké listy v novém roce. Měsíčník informuje například o tom, že skončila oprava mostu přes Mlýnský potok v ulici 1. máje a že těsně před vánočními svátky byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce ulice 8. května. Budoucí most přes Moravu na Masarykově třídě se začal v polovině prosince vysouvat z ulice nad hladinu. Nový most bude ocelový s betonovou deskou, složený ze dvou polí. Jeho délka bude 63 a šířka 26 metrů.

Novoroční koncert Moravské filharmonie | Foto: archiv MFO

Moravská filharmonie Olomouc povzbudí posluchače novoročním online koncertem

Moravská filharmonie Olomouc vkročí do nového roku zvesela – a dobrou náladu slibuje přenést i na své posluchače. V Novoročním online koncertu nabídne známé taneční melodie z různých koutů světa. Naladit se optimisticky na rok 2021 mohou diváci hned 1. ledna od 16 hodin, a to prostřednictvím streamu na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie. Koncert uvede primátor města Olomouce Miroslav Žbánek. Záznam pak bude k dispozici i na YouTube kanálu filharmonie.

Česká mše vánoční bude i letos! Inscenovanou verzi uvidíme, on-line | Foto: archiv MDO

Česká mše vánoční bude i letos! Inscenovanou verzi uvidíme, on-line

Co by to bylo za Vánoce bez „Rybovky“! Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového repertoáru Moravského divadla Olomouc. Letos čekají tuto církevní skladbu dvě premiéry. Vůbec poprvé totiž Moravské divadlo uvede Českou mši vánoční nikoliv v tradičním koncertním provedení, ale jako inscenaci. Poprvé také toto slavné dílo neuvidí diváci naživo, ale on-line. Záznam mše bude zveřejněný ve středu 23. prosince v 16 hodin na YouTube kanálu a webu Moravského divadla.

Lidé se k lékům dostanou i o svátcích | Foto: Ondrej Janovec z Pixabay

Lidé se k lékům dostanou i o svátcích

V období vánočních svátků a Nového roku zůstanou v kraji otevřeny některé lékárny. Lidé se tak nemusí obávat, že se by se k lékům nedostali. V Olomouci bude fungovat lékárna ve Fakultní nemocnici.

Vycházejí prosincové Olomoucké listy

V těchto dnech dostávají Olomoučané do schránky další vydání časopisu Olomoucké listy. Populární měsíčník přináší naposledy v letošním roce informace například o tom, že město připravilo návod, jak čelit současným klimatickým změnám. Návod k rozumnému nakládání nejen s vodou chce vedení města předložit také Olomoučanům na veřejné prezentaci.

Adventní prohlídky Olomouce a kaple Sloupu Nejsvětější Trojice

Seznamte se s historií Olomouce a jejími vánočními příběhy. Zjistěte, kde narazíte na sv. Barboru, sv. Mikuláše, Sedm čertů, Zlatého anděla nebo betlémskou hvězdu. A jaký byl olomoucký advent Wolfganga Amadea Mozarta, císaře Františka Josefa I. a Vánoce u Primavesiů?

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.