Aktuality

Centrum pohybu Olomouc patří 17.října seniorům

Centrum pohybu Olomouc je místo, kde probíhá řada aktivit. Od cvičení, přes tanec až po koncerty. Centrum se specializuje hlavně na pohyb a to i pohyb seniorů. Své cvičící programy měli i v Olomouckých klubech pro seniory a měly úspěch.

Zasaďte o víkendu stromy a podpořte dobrou věc | Foto: archiv

Zasaďte o víkendu stromy a podpořte dobrou věc

Nezisková organizace Crosspoint Olomouc pořádá ve spolupráci s Lesy města Olomouce a statutárním městem Olomouc netradiční lesní benefici. Přijďte si užít tento víkend jinak, ukažte dobrou vůli a pomozte vysadit dvacet tisíc sazenic. Za každý vysazený strom v lese postiženém kůrovcem věnují Lesy města Olomouce a statutární město Olomouc pět korun na konto Crosspoint Tobě. Tím společně s dobrovolníky podpoří pacienty se zákeřnou nemocí cystická fibróza.

Kupte si bílou pastelku a podpořte nevidomé | Foto: archiv Tyfloservis

Kupte si bílou pastelku a podpořte nevidomé

Ve středu 16. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 20. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Pastelka bílé barvy připomíná bílou hůl a život zrakově postižených. Bílá hůl je důležitý prostředek na cestě k samostatnosti a symbolizuje odvahu překonávat překážky, spojené se ztrátou zraku.

Vycházejí říjnové Olomoucké listy

V těchto dnech vychází nové číslo časopisu Olomoucké listy, který přináší do všech schránek ve městě aktuality o dění v Olomouci.

Senioři z partnerské Bratislavy znovu obdivovali Olomouc | Foto: Michal Folta

Senioři z partnerské Bratislavy znovu obdivovali Olomouc

Návštěva katedrály svatého Václava, prohlídka Arcidiecézního muzea, ukázka hry na varhany v kostele Panny Marie Sněžné či přijetí náměstkyní primátora Evou Kolářovou, takový byl program návštěvy několika desítek seniorů z partnerské Bratislavy – Staré Mesto.

V Pavelčákově ulici vzniká centrum pro seniory. Lidem nabídne výstavy i přednášky

Příjemné klubové prostory a místnost s dostatečnou kapacitou pro přednášky či výstavy. Takové bude centrum společenských aktivit v Pavelčákově ulici, tedy místo, kde se mohou setkávat Olomoučané zejména starší generace, bez ohledu na to, zda jde o členy některého z klubů seniorů. Veřejnosti dnes prostory v domě číslo 21 představila náměstkyně primátora Eva Kolářová.

Oslavy lesa na Floře

Den plný zajímavostí a her slibují organizátoři pravidelné podzimní akce Oslavy lesa na Floře. Již 9. ročník se stejně jako v předešlých letech uskuteční v Rudolfově aleji v olomouckých Smetanových sadech v rámci Podzimních zahradnických trhů v sobotu 5. října od 11:00–17:00 hodin. Vstup je zdarma.

Flora Olomouc zve na Zahradní slavnost | Foto: archiv Výstaviště Flora, a.s.

Flora Olomouc zve na Zahradní slavnost

Tentokrát nečekejte záplavu květů, ale ukázku těch nejlepších českých výpěstků zakomponovaných do hlavní expozice v pavilonu A. Letošní podzimní etapa výstavy Flora Olomouc oslavuje nejen roční období, ale také 30 let svobody. Expozice bude tvořena nevídanou kombinací podzimní tématiky zemědělství a umění. Výstava se uskuteční od 3. do 6. října.

Aktivity pro seniory

Aktivit pro seniory je celá řada, a zmíníme jen část z nich, např. zajímavé přednášky na témata první pomoci, fakta a mýty o Evropské unii, přednášky o bezpečnosti Městské policie Olomouc, kde účastníci dostanou i malý dárek. 19.9. bude ve spolupráci s Krajsou radou seniorů probíhat akce s Babička roku Olomouckého kraje, ve spolupráci se zdravotnickým zařízením AGE centrum jsme připravili možnost zdarma si otestovat paměťové funkce a získat tak důležité zdravotně preventivní informace o sobě a to ve dnech 23.9. dopoledne a 25.9.

EJTL | Foto: Blanka Martinovská

Svobodná Olomouc jako dědictví

Dny evropského dědictví mají letos podtitul Svobodná Olomouc a odkazují k událostem, které nastaly na podzim před třiceti lety. V tomto znamení se kulturní dění ve městě ponese od 2. do 8. září. Program zahrnuje desítky položek od street artu, přes koncerty, filmové projekce až po divadelní představení. Hlavní položkou je zpřístupnění celkem 76 památkových objektů, kam se běžně nelze podívat.

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.