Aktuality

Z olomouckého Klubu seniorů Přichystalova vzniklo mobilní očkovací centrum | Foto: Blanka Martinovská

Z olomouckého Klubu seniorů Přichystalova vzniklo mobilní očkovací centrum

Prostory klubu seniorů v Přichystalově ulici 70 se na jedno dubnové dopoledne proměnily v malé očkovací centrum. Mobilní očkovací tým sem zamířil, aby pomohl s vakcinací seniorů z blízkých městských bytů. Akci zorganizoval magistrát ve spolupráci s Krajským úřadem a Fakultní nemocnicí.

Čtenáři už opět mohou do knihovny | Foto: Pavel Snášel

Čtenáři už opět mohou do knihovny

Knihovna města Olomouce se ode dneška opět těší na své čtenáře. V obvyklých hodinách již mohou zájemci navštívit knihovnu osobně, samozřejmě zatím v omezeném počtu a za dodržení nastavených hygienických pravidel. Podmínkou jsou tedy respirátory, dezinfekce rukou a rozestupy. Dětské oddělení má otevřeno i v dopoledních hodinách, internet a čítárna zatím zůstávají uzavřené.

Vycházejí dubnové Olomoucké listy

V těchto dnech dostávají Olomoučané do svých poštovních schránek další vydání časopisu Olomoucké listy. Oblíbený měsíčník mimo jiné informuje o zvelebení interiéru baziliky, obnovení fresky či restaurování hlavního oltáře chrámu na Svatém Kopečku.

Lékárny zůstanou o Velikonočním pondělí otevřené | Foto: Ondrej Janovec z Pixabay

Lékárny zůstanou o Velikonočním pondělí otevřené

Ani o nadcházejících velikonočních svátcích nemusí mít lidé obavu, že v případě nutnosti neseženou potřebné léky. Fungování lékáren bude o Velikonočním pondělí zajištěno v Olomouci i všech pěti okresech Olomouckého kraje.

Jakub Klecker | Foto: archiv MFO

Moravská filharmonie chystá velikonoční koncert, uvede ho poselství arcibiskupa

Velikonoční svátky předznamená koncert Moravské filharmonie Olomouc. Matoušovy pašije Johanna Sebastiana Bacha uvede filharmonie ve středu 31. března od 19 hodin ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Koncertní výběr bude pro zájemce ke zhlédnutí na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie Olomouc. Zahájí ho velikonoční poselství mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.

Čtení Bible na radnici mění už podruhé podobu kvůli koronaviru | Foto: Blanka Martinovská

Čtení Bible na radnici mění už podruhé podobu kvůli koronaviru

O tradiční Čtení Bible ani letos zájemci z Olomouce nepřijdou. Čtyřiadvacetihodinový maraton se však kvůli pandemii znovu uskuteční online. První nahrávky zazní ve čtvrtek 1. dubna od 15 hodin. Pokud se chcete zapojit, termín pro registraci je do 31. března.

Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím | Foto: Charita Olomouc

Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím

Nemocnice se v době pandemie ocitají na hraně kapacit. Nemohou fungovat v běžném režimu, mnohá oddělení jsou přeměněna na covidové jednotky. Hospitalizovaní často zůstávají i pacienti, kteří se již úspěšně zotavují z prodělané nákazy Covid-19, ale jejich rodina se obává, že jim doma nedokáže potřebnou zdravotní péči zabezpečit. Přitom získat odbornou pomoc zdravotníků v domácím prostředí není těžké ani složité. Na základě doporučení praktického nebo ošetřujícího lékaře po propuštění z nemocnice lze nemocnému zajistit domácí zdravotní péči, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Vycházejí březnové Olomoucké listy

V těchto dnech opět nacházejí Olomoučané ve svých poštovních schránkách další vydání časopisu Olomoucké listy. Oblíbené periodikum mimo jiné informuje o stavbě dalšího úseku tramvajové trati.

Seniorská obálka stále pomáhá | Foto: archiv

Seniorská obálka stále pomáhá

Více než před rokem se město Olomouc připojilo k projektu "Seniorská obálka". Projekt stále žije a chystá se i novinka. Seniorskou obálku máme k dispozici na odboru sociálních věcí.

Městská knihovna otevřela okénka a zavádí novinku, rozvoz knih do domu | Foto: Michal Folta

Městská knihovna otevřela okénka a zavádí novinku, rozvoz knih do domu

Knihovna města Olomouce funguje přes výdejní okénka a míří k nim davy čtenářů. Zavedení této služby knihovnám v Olomouci a v celém Česku umožnil nový nouzový stav, který platí od pondělí 15. února. Od tohoto týdne přichází městská knihovna navíc i s novinkou rozvozu knih až do domu.

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.