Aktuality

Čerti z Rakouska i vystoupení známých hvězd budou zpestřením Vánoc na Floře

Olomoucké výstaviště zažije Vánoce s bohatým kulturním programem. Návštěvníky čeká pekelná show s čerty z Rakouska, vystoupení Bohuše Matuše, skupiny Maxíci či Karolíny Stiborové. Program doplní živý betlém, karikaturista, fotokoutek a vánoční trhy s bohatým výběrem vánočních stromků, dekorací a dárků. Vánoce Flora v pavilonu A zpříjemní dobu adventní ve dnech 14. – 19. prosince. Vstup je zdarma.

Pětasedmdesátníci slavili v Moravském divadle | Foto: Blanka Martinovská

Pětasedmdesátníci slavili v Moravském divadle

Olomoučtí jubilanti zaplnili Moravské divadlo. Tradiční setkání pětasedmdesátníků připravila Komise pro občanské záležitosti města. Gratulovat přišli náměstci primátora Eva Kolářová a Pavel Hekela.

Vycházejí prosincové Olomoucké listy

V těchto dnech vychází nové číslo časopisu Olomoucké listy. Náš měsíčník tak opět Olomoučanům nabízí zajímavé čtení.

Ze zakrslé jedličky se vyklubala douglaska, teď zdobí náměstí | Foto: Blanka Martinovská

Ze zakrslé jedličky se vyklubala douglaska, teď zdobí náměstí

Od neděle je na Horním náměstí vztyčen vánoční strom. Více než padesát let stará douglaska přijela speciálním transportem z Nenakonic, místní části Věrovan. Městu ji nabídl Michael Otáhal.

Olomouc hledá třinácté jméno pro vánoční strom | Foto: Radim Schubert

Olomouc hledá třinácté jméno pro vánoční strom

Dvacetimetrová douglaska z Věrovan bude od neděle 18. listopadu zdobit Horní náměstí. Skutečným vánočním stromem se stane v pátek 23. listopadu, kdy se rozsvítí a dostane jméno vzešlé ze soutěže.

Svatomartinské trhy odstartují sezonu setkávání v centru města

V pátek a po oba víkendové dny oživí Horní náměstí Svatomartinské trhy. Tyto tradiční svátky mladého vína tak současně odstartují sezonu, kdy se Olomoučané rádi setkávají v centru města, protože se zde v podstatně vyšší míře odehrávají různé kulturní akce. Nedlouho po svatomartinských trzích totiž na obou hlavních náměstích začnou také trhy vánoční.

Vycházejí listopadové Olomoucké listy

V těchto dnech vychází nové číslo časopisu Olomoucké listy, který pravidelně přináší do všech schránek ve městě aktuality o dění v Olomouci. Měsíčník tak opět nabízí zajímavé čtení pro občany hanácké metropole.

Centrum Semafor školí seniory. Přihlaste se! | Foto: Centrum Semafor

Centrum Semafor školí seniory. Přihlaste se!

Oblíbené kurzy dopravní výchovy nabité aktuálními informacemi a praktickým programem spouští na podzim Centrum Semafor. Tři speciální kurzy jsou určeny řidičům, chodcům a cyklistům. Délka každého kurzu je zhruba dvě hodiny, jsou zdarma.

Oslavy 100 let založení republiky. | © Jan Andreáš

OBRAZEM: Olomoucké oslavy stoletého výročí založení Československa

Tisíce lidí slavily od čtvrtka sto let vyhlášení republiky. Čtyřdenní oslavy končící v neděli 28. října přesně na den vyhlášení společného státu Čechů a Slováků se vyznačovaly bohatým programem čítajícím na pět desítek položek. Konaly se v Redutě, Moravském divadle, Vlastivědném muzeu, ale především na Horním a Dolním náměstí, kde je provázel denně videomapping s divadelními scénkami. Součástí oslav bylo i kladení věnců u pomníku TGM s přeletem bojového vrtulníku Mi-24 a závěrečný ohňostroj.

V Pevnosti poznání se bude vzpomínat na habsburskou monarchii

Netradiční vzpomínku na habsburskou říši si připravily Vědecká knihovna v Olomouci a Pevnost poznání. Od 4. listopadu 2018 se mohou lidé přijít podívat na výstavu nazvanou Sbohem, monarchie (Habsburské mocnářství 1804–1918) a zároveň navštívit pravou vídeňskou kavárnu. Bohatý interaktivní program připomene, že naše české země byly součástí velké říše, kterou obývaly rozmanité národy.

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV
v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017.