Ombudsman

Ombudsman pro seniory

Řada měst v České republice má zřízeny ombudsmany pro seniory, případně specializovaná místa, kde se senioři mohou obrátit s žádostí o pomoc, stížností, dotazem apod. Tam se mohou poradit např. ve složitých životních situacích, v otázkách v bydlení, zprostředkování sociálních služeb, řešení dluhů, domácího násilí či vyřizování na úřadech. Poradit se mohou i například s výběrem volnočasových aktivit nebo při problémech seniorů o kterých vědí, že potřebují pomoci.

Rada města Olomouce, proto představuje novinku v oblasti sociální politiky města tzv. "ombudsmana pro seniory". Zřízení této služby navazuje na programové prohlášení Rady města Olomouce na období 2014–2018.

„Přeji si, aby se ombudsman pro seniory stal skutečným pomocníkem potřebných a děkuji i za pochopení ostatních radních při realizaci tohoto programového prohlášení Rady města Olomouce. Budeme sledovat využívání této služby" uvedl primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Projekt vítá i náměstek primátora Ladislav Šnevajs. „Očekáváme, že ombudsman pro seniory bude nadstavbovou službou, která mnohým pomůže v životní situaci, ale také napoví o dalších potřebách této skupiny obyvatel, což by mohlo navazovat na zřízení nových služeb. Navíc se nám podařilo tuto pozici realizovat v rámci stávajících kapacit odboru sociálních věcí," uvedl.

Služba je realizována prostřednictvím emailového kontaktu.

Reakce na zaslaný podnět zpravidla nepřesáhne 10 pracovních dní.

[email protected]

Časté dotazy budou zveřejňovány na této stránce.

 
   Mám podanou žádost o dům s pečovatelskou službou již několik let. Kdy se dostanu na řadu?

K poskytování bytů zvláštního určení, tedy bytů v domech s pečovatelskou službou existují schválená Pravidla, která stanovují hodnotící systém. Boduje se např. zdravotní stav (příspěvek na péči, průkaz mimořádných výhod), věk, sociální, bytová aj. situace. Délka podání žádosti nehraje roli a na první místa se dostávají ti, kteří mají kumulaci uvedených životních situací. Může se tak stát, že se žadatel dostane na řadu za měsíc, ale i za např. 10 let.

   Nezvládám hradit výdaje za bydlení a také mám půjčku, kterou nejsem schopen hradit.

Doporučuji se zastavit na odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce, probereme Vaši situaci a navrhneme možná řešení. Domluvte si čas Vaší náštěvy, ať nemusíte čekat.

   Chtěla bych se stát členkou klubu pro seniory, ale z jednoho mě poslali pryč, že nemají místo.

Prosím o Váš kontakt, domluvíme se osobně na návštěvě klubů, které dopředu předjednáme, aby se Vás ujali. Vyberete si ten, který Vám nejvíce sedí. Bohužel se opravdu může stát, že někde již nemají ani jedno místo na sezení navíc.

Aktivity jsou podpořeny z NDT Obec přátelská rodině a seniorům 2023.

Mediální partneři: