Aktuality

Vzpomínkový turnaj v rapid šachu olomouckých seniorů 2023

Na své bývalé kamarády, šachisty, kteří zanechali v šachových turnajích a soutěžích výraznou hráčskou i kamarádskou stopu, zavzpomínali opakovaně olomoučtí senioři, šachisté, vzpomínkovým šachovým turnajem v rapid šachu „Memoriálem Ing. Aloise Skopala a Jiřího Hrabala“. Bývali to právě tito šachisté, kteří dlouhá léta hrávali s našimi současnými šachisty nezištně a obětavě různé soutěže a turnaje za ŠK Sigmia Olomouc, což mnohdy vyžadovalo velké sebezapření zcela bez nároků na nějakou odměnu. Zaslouží si proto náš dík a uznání.

Účast olomouckých seniorů, šachistů, kteří se do turnaje přihlásili, byla početná. Většina zúčastněných byli zkušení turnajoví šachisté s vysokým bodovým ohodnocením ELO a ti s nižším ohodnocením si s nimi rádi poměřili síly.

Celý turnaj probíhal dvoukolově v příjemném prostředí Klubu pro seniory v Olomouci, ul. I. P. Pavlova (Jalta), ve dnech 26. října a 2. listopadu 2023. Turnaj byl zahájen, vždy po jistých administrativních úkonech, ve 14 hodin. Hrálo se systémem každý s každým s hracím tempem 2×15 minut na partii.

Boje na každé šachovnici byly velice napínavé, což bylo dáno i tou skutečností, že nad rámec favoritů byl zbytek startovního pole velice vyrovnaný. Favorité turnaje většinou nezaváhali a od počátku dali razantně najevo svou převahu, i když se mnohdy proti relativně slabším soupeřům pořádně zapotili. V drtivé většině partií však značná zkušenost a hráčská síla přece jen slavila úspěch, i když nechybělo i dost překvapení.

Nejvíce bodů v tomto turnaji získal pan Pavel Kodym, zkušený a dlouholetý šachista, člen oddílu Sigmia Olomouc. Významným účastníkem turnaje byl také pan Josef Oral, rovněž zkušený šachista, člen oddílu Sigmia Olomouc, otec Tomáše Orala (ELO 2540), který jako jediný z českých reprezentantů dokázal v roce 2001, ve svých 23 letech, porazit v simultánce v Praze tehdejšího mistra světa v šachu Garry Kasparova. Předními účastníky vzpomínkového turnaje byli favorizovaní pánové Otakar Svoboda, Jiří Kašpárek a Miroslav Heger, kteří v celkovém počtu bodů byli také nejaktivnější. Dobré umístění v turnaji získali i pánové Vladimír Pinďura a Ing. Rudolf Novák, nejstarší účastník turnaje. Všichni zmínění jsou členové oddílu Sigmia Olomouc.

O výtečnou atmosféru a hladký průběh celého turnaje i o malé občerstvení se postaral vedoucí turnaje pan Vladimír Pinďura za asistence bývalého pedagoga pana Jana Kučery a Ing. Pavla Hamerníka, kteří se rovněž turnaje zúčastnili. Bylo možné si vybrat kávu, čaj nebo minerálku a jako sladkou odměnu dostal každý ze zúčastněných tabulku čokolády. Fotografie pořídil, zejména pro archiv šachového klubu, vítěz turnaje pan Pavel Kodym. Tento vzpomínkový turnaj neznamenal pro zúčastněné pouze napínavé boje na šachovnicích, ale byl i jistou společenskou událostí a přátelským setkáním.

Závěrem nezbývá než poděkovat pořadatelům i městu za příjemně strávený čas i za podporu královské hry a doufat, že i další šachové turnaje olomouckých seniorů budou stejně příjemné, zajímavé a poutavé jako byl tento vzpomínkový turnaj 2023. A také bychom rádi využili této příležitosti k tomu, abychom pozvali všechny, muže i ženy hrající šachy, aby přišli rozšířit naše řady šachistů do Klubu pro seniory v Olomouci, ul. I. P. Pavlova (Jalta). Hrajeme vždy ve čtvrtek od 14 hodin. Budete vítáni!

(inor)

Aktivity jsou podpořeny z NDT Obec přátelská rodině a seniorům 2023.

Mediální partneři: