Aktuality

Univerzitní dobrovolníci plánují o Vánocích rozdávat radost seniorům

Více než 280 obdarovaných seniorů a přes 400 rozdaných dárků „na přání“. Vánoce pro všechny, dobročinná iniciativa studentů Univerzity Palackého v Olomouci, se od prvotní skromné myšlenky rozrostla do velké vánoční nadílky, která už více než tři roky rozdává radost v léčebnách dlouhodobě nemocných i dětem s poruchou autistického spektra. Navzdory přetrvávajícím omezením kvůli pandemii covidu-19 se koordinátorky Vánoc pro všechny rozhodly, že udělají maximum pro to, aby radost mohly rozdávat i letos.

Za dodržení přísných hygienických podmínek se v tomto roce projektu zúčastní LDN Moravský Beroun, Dům pokojného stáři v Bohuslavicích i Vojenská nemocnice v Olomouci. Pro děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti se pak připravuje pestré předvánoční setkání.

Senioři budou moct sdělit svá přání

„Ačkoliv je situace s koronavirem nebezpečná zvlášť pro seniory, je to právě tato těžká doba, kdy je na čase udělat vše, co je v našich silách, abychom Vánoce pacientům v léčebnách pro dlouhodobě nemocné co nejvíce zpříjemnili,“ řekla koordinátorka projektu Nela Melicharová.

Dobrovolníci mají v plánu seniory navštívit na začátku prosince – 1. 12. v Moravském Berouně a 2. 12. v Bohuslavicích a ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Tato návštěva bude jako vždy ve znamení seznámení se s pacienty a zjištění jejich přání na vánoční dárky.

„Díky tomu, že seniory navštívíme poprvé na začátku prosince a podruhé pak před Vánoci už se zabalenými dárky, je vše daleko osobnější. Nejde pak ani tolik o ten dárek jako o to, že jim ho přinese někdo, kdo si na ně už podruhé udělal z vlastní iniciativy čas,“ vysvětlila Melicharová myšlenku projektu.

Aby se mohl projekt uskutečnit v plánovaném rozsahu, hledají koordinátorky i letos dobrovolníky a organizátory, kteří by byli ochotní zapojit se a pomoct s přípravami. Forma pomoci přitom může být různorodá – ať už se člověk rozhodne vyjet společně za seniory, nebo pomáhat při balení a organizování dárků.

„Na konkrétních opatřeních se budeme s vedoucími jednotlivých zařízení domlouvat. Ve hře je jak testování dobrovolníků na covid-19, tak sbírka peněz na respirátory jak pro nás, tak pro seniory, které navštívíme,“ uvedla druhá z organizátorek Veronika Krátka Špalková. Již nyní je nicméně jisté, že kvůli koronavirové situaci a s ohledem na maximální bezpečí pro seniory tentokrát neproběhne tradiční pečení a sbírka cukroví.

Předtím, než se za seniory dobrovolníci s dárky vydají, bude jako každý rok probíhat příprava všech nezbytností ve studentském klubu UP v prostorách Knihovny Univerzity Palackého. Rozdávání dárků proběhne těsně před Vánoci, 21. prosince ve Vojenské nemocnici a v Bohuslavicích a 22. prosince v Moravském Berouně.

Večírek pro děti na nádvoří Zbrojnice

I tento rok se projektu zúčastní také děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti. Organizátoři pro ně chystají program na 22. prosince večer, kdy se na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého sejdou rodiče s dětmi a společně budou zpívat koledy, pít punč a rozdávat dárky. Toto setkání bude zároveň vyvrcholením celého letošního „nadělování“.

„Letos jsme zvolili alternativu večírku, který bude kratší a bude probíhat venku na nádvoří. Zkrátka jsme nechtěli přijít o kouzlo, které nám nabízí společné setkání,“ uzavřela Krátka Špalková.

Více informací na webu vanocevsem.cz a na Facebooku.

Kontaktní osoby:

Nela Melicharová | koordinátorka projektu Vánoce pro všechny
E: [email protected] | M: 734 182 042

Veronika Krátka Špalková | koordinátorka projektu Vánoce pro všechny
E: [email protected] | M: 607 700 411

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.