Aktuality

Vánoční trhy začínají, slavnostní rozsvěcení stromu se odehraje v neděli

Tradiční Olomoucké vánoční trhy, které se dnes otevřou v centru města, pomáhají – tak jako každý rok – potřebným. Pořadatelé vyčlenili tři stánky, kde se v adventním čase budou střídat charitativní organizace z Olomouce a okolí, kterým lidé mohou přispět na provoz nebo projekty. Oblíbené trhy jsou otevřeny denně až do 23. prosince. Vánoční strom se rozsvítí v neděli 20. listopadu v 18 hodin.

Tradiční stánky nabídnou na obou náměstích a tržnici inspiraci na vánoční dárky i oblíbené občerstvení. Určitě nebude chybět keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky, včelí produkty, zimní doplňky a řada dalších. Po nákupech přijdou vhod vyhlášené olomoucké punče v mnoha variacích, uzeniny, grilovaná masa, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky nebo čerstvé trdelníky.

„Po dvou sezónách nejistoty, se opět vrací vánoční trhy tak, jak je známe. Bez omezení a s atmosférou, která každoročně lákala mnoho návštěvníků z tuzemska i zahraničí. Jsem rád, že i letos organizátoři mysleli na dobročinnost a pomoc potřebným,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

„Od neděle otevře stánek spolek Dobré místo pro život, kde se vždy představí jedna charitativní organizace a jedna místní firma, restaurace či sportovní klub a společně nabídnou hostům punče a občerstvení. Výtěžek z prodeje jde vždy na dobročinné účely,“ řekla mluvčí trhů Monika Řehulková. Stejným způsobem funguje taktéž club Lions. Třetím stánkem je charitativní stánek na Dolním náměstí, kde se postupně představují jednotlivé charitativní organizace či spolky. Jedná se např. o spolek Amélie z.s., který pomáhá rodinám onkologicky nemocných pacientů či útulek Pomocné ruce nebo nezisková organizace Klíč pro sociálně slabé. Dne 8. prosince je na programu Velký benefiční koncert pro Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, kde vystoupí například Kláva, Harlej revival Olomouc nebo Martin Šafařík, je na programu 8. prosince.

Pořádající spolek Kulturní Olomouc připravil i tentokrát zajímavý program. Na pódiu na Horním náměstí vystoupí známé soubory a interpreti, například Bára Basiková, Turbo, Pavel Dobeš nebo Poutníci, prostor dostanou i olomoucké kapely a zpěváci – Bluesberg, Homebwoyrasta, Terez Wrau, Blues Power, Olomoucký dixieland jazz band, Isbina a řada dalších. Rodiče s dětmi jistě ocení promítání pohádek a filmů, např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Vánoční hvězda, Láska rohatá aj. Nebude chybět ani tradiční zpívání koled s Deníkem a dětským souborem Kassiopea nebo průvod čertů Krampusů. Letos návštěvníci nepřijdou o tradiční rozsvícení vánočního stromu, v provozu bude Ježíškova pošta a dílničky pro děti.

Podrobný program olomouckých Vánočních trhů najdete na www.vanocnitrhy.eu

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.