Aktuality

Senioři tří krajů se setkali u Svitav

Setkání bylo završením společné turistické akce královéhradeckých a olomouckých seniorů pod názvem „Sejdeme se u Svitav“. Aktivní senioři obou měst se, stejně jako před rokem domluvili, že každý nachodí během února a března alespoň 75 km, což je polovina cesty mezi oběma městy. V Královéhradeckém kraji se připojili navíc i senioři ze Smiřic, Semechnic a Doudleb nad Orlicí. Celkem tak chodilo přes 250 lidí a dohromady ušli neskutečných 48.305 km.

Reálné setkání seniorů obou krajů proběhlo 11. 5. 2022 v Pardubickém kraji v Opatově nedaleko Svitav. Na setkání byli pozváni i místní, opatovští senioři, takže zastoupeny byly tři kraje. Program byl bohatý a zajistili si jej sami účastníci, kterých bylo na 130. Královéhradečtí předvedli country tance i ukázku hromadné sokolské skladby, objevil se i Laurel s Hardym a Šmoulové. S několika žertovnými tanci vystoupily Doudleby, Smiřice zaujaly ukázkou „Elegance 1. republiky“ a Olomouc párovým country tancem. Na setkání nechyběly ani gastronomické speciality. Olomoučtí zabodovali s tradiční loštickou specialitou – tvarůžky, hradečtí kontrovali domácím cukrovím.

Během celého odpoledne tak dokázaly jednotlivé party vytvořit jakýsi „Festival umělecké tvořivosti seniorů“. Zazpívat a na housle zahrát přišly i děti z místní MŠ a ZŠ. Také se soutěžilo, zpívalo a tančilo. Byly zmíněny i příští společné akce olomouckých a hradeckých seniorů a navazovaly se kontakty pro další spolupráci, neboť jak řekl kdysi zakladatel Kampeličky: „Co jednomu nemožno, všem dohromady snadno.“ Už teď je jasné, že se s hradeckými potkáme na cyklo výletu v okolí Olomouce, na tradičním šachovém turnaji, soutěži v bowlingu a pétanque, na které olomoučtí senioři pilně trénují. Akce v Opatově se konala s podporou měst Olomouc a Hradec Králové a dále s podporou Královéhradeckého kraje. Přítomni byli náměstkyně olomouckého primátora paní Eva Kolářová a vedoucí oddělení sociální pomoci a služeb olomouckého magistrátu pan Jaromír Odstrčil. Díky chuti olomouckých seniorů se do akce zapojit, se aktivně účastnilo 11 olomouckých klubů seniorů s více jak 120 seniory. Jak chození, tak i toto setkání bylo vítaným zpestřením seniorského života a je proto velká naděje, že obojí se bude opakovat i v příštím roce.

Foto: M. Kraus, J. Odstrčil

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017 a jsou rovněž podpořeny v rámci stejné soutěže v roce 2019.