Aktuality

Moravské divadelní léto nabídne open air, populární muzikály i hrdiny kresleného seriálu

Moravské divadelní léto, jehož druhý ročník startuje letos v srpnu, nabídne open air premiéru inscenace Cyrano z Bergeracu, jubilejní sté uvedení Sluhy dvou pánů i hrdiny kresleného seriálu Jaroslava Foglara Rychlé šípy. Festival Moravské divadelní léto navazuje na přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny, kterou Moravské divadlo pořádalo od roku 2010 do roku 2015. Festival se uskuteční pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka.

„Loňský úspěch letního divadelního festivalu, který jsme znovu oživili, prokázal, že naše rozhodnutí bylo správné a pro kulturní veřejnost přínosné. Proto i letos zveme diváky do atraktivních lokalit v Olomouci a okolí, kde pod letním nebem představíme několik úspěšných titulů z našeho repertoáru,“ uvedl za pořádající Moravského divadlo ředitel Pavel Hekela.

Přehlídka začne v pátek 24. srpna uvedením populárního muzikálu Noc na Karlštejně v prostorách Fortu Křelov. Inscenace v režii Dagmar Hlubkové je v repertoáru Moravského divadla již šest let a dočkala se open air uvedení na Horním náměstí v Olomouci i v areálu šternberského hradu. „Od začátku jsem počítal s tím, že tento titul bude mít úspěch a setká se s velkým zájmem publika. Popularita naší inscenace je dána také svěží režií a výbornými hereckými a pěveckými výkony,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Pokud je počasí příznivé, jde většinou o nezapomenutelnou atmosféru,“ zdůraznil Šumník.

Premiéru pod širým nebem zažije v sobotu 25. srpna inscenace Cyrano z Bergeracu. „V podstatě je třeba inscenaci kompletně upravit pro daný prostor a počítáme tak s vydatnou pomocí choreografa bojových scén Petra Nůska. Mohu zatím prozradit jenom tolik, že v Křelově se bude během představení střílet z děla,“ upozornil umělecký šéf činohry Roman Vencl, který společně s Michaelou Doleželovou inscenaci režíroval.

V neděli 26. srpna se festivalový program přesune do amfiteátru Korunní pevnůstky v Olomouci, kde oslaví sté uvedení populární komedie Sluha dvou pánů. „Chceme tuhle událost sdílet s co největším počtem diváků, protože Sluha se tak stane divácky nejúspěšnějším titulem v celé historii olomoucké činohry. V roli Beatrice Rasponi se představí Tereza Richtrová, která tuto roli nazkoušela jako úplně první před pěti lety a několik sezon už ji nehraje. Také s kolegou Honzou Ťoupalíkem jsme vymysleli pár "specialit", no a možná se z dalekého Bulharska přijede podívat i pan režisér Nikolaj Penev,“ sdělil představitel hlavní role Roman Vencl.

Hostem Moravského divadelního léta bude soubor Slováckého divadla z Uherského Hradiště, které v pondělí 27. srpna přiveze na Korunní pevnůstku inscenaci Rychlé šípy – titul s úspěchem uváděný už od roku 2000. Letošní přehlídku uzavře v úterý 28. srpna repríza inscenace Cyrano z Bergeracu.

Všechna festivalová představení budou začínat ve 20 hodin. Vstupenky na jednotlivá představení lze od 1. června zakoupit v pokladně Moravského divadla. Během letních prázdnin, kdy bude divadelní budova uzavřená, lze lístky zakoupit v informačním centru v podloubí olomoucké radnice, případně on-line na webu Moravského divadla. Amfiteátr v areálu Korunní pevnůstky pojme až 600 návštěvníků, v Křelově je více než 400 míst k sezení.

Více na: www.moravskedivadelnileto.cz

PROGRAM:

FORT KŘELOV

24. 8., 20:00 NOC NA KARLŠTEJNĚ
25. 8., 20:00 CYRANO Z BERGERACU

KORUNNÍ PEVNŮSTKA

26. 8., 20:00 SLUHA DVOU PÁNŮ
27. 8., 20:00 RYCHLÉ ŠÍPY (host: Slovácké divadlo Uherské hradiště)
28. 8., 20:00 CYRANO Z BERGERACU

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV
v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017.