Aktuality

Tajemný svět Indonésie láká do olomouckého palmového skleníku

Tajemný tropický prales, osada horského kmene Dani s projekcí, totemy, stromové chýše, mumie, originální čluny, zbraně... Prostředí palmového skleníku na Výstavišti Flora Olomouc se na celou sezonu proměnilo v autentickou iluzi indonéské džungle. Včera zde byla zahájena výstava Tajemná Indonésie aneb Svět, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje! Výstavu zahájili velvyslanec Indonéské republiky v ČR, J.E. Aulia Aman Rachman, primátor Olomouce Antonín Staněk, ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř a autor výstavy Rudolf Švaříček.

„Je dobře, že výstava mohla vzniknout právě v areálu Výstaviště Flora, které v posledních letech přineslo možnost nahlédnout do mnoha exotických končin, jako třeba do Malajsie, Thajska, Mexika či Peru. Krásné prostředí historického palmového skleníku nepochybně dodává výstavě ještě něco navíc, nápad propojit výstavu s tímto areálem byl opravdu dobrý. Jsem si jistý, že zájem o výstavu bude velký,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Projekt TAM TAMY času odhaluje taje Indonésie, především největšího tropického ostrova Nová Guinea. Autor výstavy, cestovatel Rudolf Švaříček se věnuje neznámým etnikům a výstava přináší i výsledky jeho průzkumů v nitru ostrova. „Je to místo s největší etnickou diverzitou na světě, na ostrově žije 750 jednotlivých kmenů s vlastní kulturou a různými jazyky,“ uvedl Švaříček. „Podle slov cestovatele a pořadatele výstavy Rudolfa Švaříčka vznikla expozice na základě cest českých cestovatelských es Jiřího Hanzelky, Miroslava Zikmunda a Miloslava Stingla do zapomenuté části planety. Odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů,“ řekl k výstavě ředitel výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea obsahuje jedinečné etnografické sběry. Opravdovou raritou jsou pětimetrové rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení. Dojem expozice umocňují stavby domorodých stromových chýší kmenů Korowai a Kombi a projekce filmů. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie instalované v rámech z kokosu, bambusu a betelové palmy.

Výstava Tajemná Indonésie bude v palmovém skleníku k vidění do konce října 2018. „Po celou dobu trvání expozice chystáme bohatý doprovodný program v podobě besed se slavnými osobnostmi jako je například spisovatel Miloslav Stingl, rybář Jakub Vágner, fotograf Jiří Kolbaba a snad se nám podaří zajistit i účast již 99letého Miroslava Zikmunda,“ doplnil k programu výstavy Rudolf Švaříček.

V roce 2017 byly aktivity pro seniory v Olomouci podporovány z dotace MPSV
v rámci soutěže Obec přátelská seniorům 2017.